۱۷ هزار تن کالا در منطقه آزاد قشم گم شد؟

بررسی آمارهای مربوط به ۱۹ قلم کالا در منطقه آزاد قشم، از اختلاف ۱۷۵ میلیون دلاری(۱۷۰۰۰تنی) ترانزیت(واردات) و ترخیص قطعی کالا خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری بسیج ، در هفته های گذشته خبر مربوط به کشف محموله 31 کانتینری سنگهای قیمتی از استانهای جنوبی کشور در رسانه ها منتشر شد. در حالی که این محموله توسط نیروی انتظامی و پلیس مبارزه با قاچاق کالای هرمزگان کشف شده بود، بر اساس آخرین اطلاعات از این پرونده، متهم اصلی با قرار وثیقه 30میلیارد ریالی صادر شده از دادسرای قشم روانه زندان شد و در ادامه این پرونده تا کنون بیش از 10 نفر از مرتبطین پرونده مذکور شناسایی شده اند.
در خصوص قاچاق کالا، موضوع مناطق آزاد تجاریچند ماهی است که به طور ویژه به کانون توجه نمایندگان مجلس و مسئولان مبارزه با قاچاق کالا تبدیل شده است. برخی نمایندگان معتقدند، مناطق آزاد تجاری از مسیر اصلی خود که همان ارتقا سطح تولید و صادرات بوده منحرف شده اند.
در این بین نگاهی به آمار کالای وارد شده به مناطق آزاد از طریق رویه ترانزیت و همچنین کالای ترخیص شده می تواند به شاخصی از وضعیت واقعی تجارت در مناطق آزاد و بررسی دقیق تر شبهات مربوط به قاچاق کالا از این مناطق تبدیل شود.
بر این اساس، در 11 ماهه ابتدایی سال 95، حدود 15.7هزار تن البسه به ارزش 165 میلیون دلار از طریق ترانزیت وارد منطقه آزاد قشم شده، این درحالی است که در مدت مذکور تنها 1000 تن البسه و به ارزش ارزی حدودا 9هزار دلار از گمرک منطقه آزاد قشم ترخیص شده است.
اختلاف ارزشی بین کالای ترانزیت شده و کالای ترخیص قطعی شده از کمرگ مذکور رقمی در حدود 155میلیون دلار می باشد. همچنین تنها یک پانزدهم کالای ترانزیت شده به منطقه مذکور، از گمرک ترخیص شده است.
همچنین کیف، کشف و کمربند ترانزیت شده به منطقه مذکور، رقمی در حدود 17 میلیون دلار و وزن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *