انتقاد رئیس کل گمرک از تعدد مجوزهای واردات کالا

رئیس کل گمرک ایران از تعدد و گوناگونی مجوزهای لازم برای صادرات و واردات کالا انتقاد کرد.
به گزارش ایسنا، مسعود کرباسیان با بیان این که ما در دنیا چیزی به نام ثبت سفارش نداریم، اظهار کرد: روال واردات در دنیا به این شکل است که واردکننده با توجه به نیاز کشور به محصول مورد نظر میزان واردات را تعیین و اقدام به واردات آن کالا می کند.
وی افزود: این در حالی است که در کشور ایرانبرای کالاهای مختلف ۲۳ سازمان مجزا باید مجوز صادر کنند و بعضا یک کالا برای واردات باید با چند سازمان مختلف مجوز بگیرد.
رئیس کل گمرک ایران با بیان این که این سازمان ها می توانند اختیارات خود را به یکدیگر واگذار کنند، تصریح کرد: زیاد بودن تعداد مجوزها هزینه های معطلی را بالا می برد به طوری که هر واردکننده برای دریافت هر مجوز باید مدت زمانی را در سازمانی وقت بگذارد که زمان بر بودن این اقدامات ایجاد هزینه می کند.
به گفته کرباسیان، اخذ مجوزهای گوناگونی برای واردات کالا علاوه بر تاخیر در زمان ترخیص کالا باعث افزایش قیمت کالای مورد نظر برای مصرف کننده می شود.
وی همچنین با انتقاد از دریافت عوارض های گوناگون از کالاها برای واردات، گفت: در اکثر کشورهای دنیا برای واردات کالا یک هزینه به عنوان حقوق ورودی دریافت می شود، اما این در حالی است که در ایران ما عوارض های متعددی از واردکننده می گیریم. برای مثال ما هزینه ای تحت عنوان سود بازرگانی می گیریم که چنین چیزی در دنیا تعریف نشده است.
رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: در حال حاضر ۳۳ نوع عوارض مختلف از کالاها برای ورود به کشور گرفته می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *