اختلاف ۲۰۰ میلیون دلاری ترانزیت و ترخیص کالا در منطقه آزاد ارس+جدول

بر خلاف اظهارات اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزادتجاری در خصوص قاچاق از این مناطق، آمارهای گمرکی از اختلاف حدود ۱۹۳ میلیون دلاری ترانزیت و ترخیص قطعی کالا در سال ۹۵ تنها در یک منطقه خبر می دهد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا ؛ اکبر ترکانمشاور رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری هفته گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی موضوع قاچاق در مناطق آزاد را نفی کرد. ترکان با بیان اینکه افرادی برای رد گم کنی حرف از قاچاق در مناطق آزاد می زنند، گفته بود: در مناطق آزاد چیز مخفی وجود ندارد و اعداد و ارقام گمرک بسیار شفاف موجود هستند.
این اظهارات در حالی از سوی وی مطرح شده است که در سال جدیدمجلس شورای اسلامی در آزمونی بزرگ در جهت تایید تاسیس 7منطقه آزاد دیگر قرار دارد. پیش از این و در سال 955 مجلس به یک فوریت اضافه شدن این مناطق به 77 منطقه آزاد موجود رای داده بود. یکی از چالشهای مهم بر سر راه ایجاد مناطق آزاد جدید مشکلاتی است که این مناطق در موضوع قاچاق ایجاد کرده است.
در سال 94 به تعبیر رئیس کمیسیون اقتصادی 25 میلیارد دلار و به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز 155 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شده و البته این در حالی است که مناطق آزاد همواره به عنوان یکی از گلوگاه های واردات قاچاق از سوی نمایندگان مجلس و کارشناسان مستقل مطرح شده است.
همانطور که در جدول زیر مشخص است، در 11 ماهه سال گذشته حدود 145 تن البسه به ارزش 1.5 میلیون دلار از گمرک جلفا (منطقه آزاد ارس) ترخیص شده است این در حالی است که در این مدت حدود 8هزار تن البسه به ارزش تقریبی 7 میلیون دلار به این منطقه ترانزیت (وارد) شده است.
یا به عنوان نمونه ای از اقلام فاسد شدنی و خوراکی می توان به شکلات ترانزیت شده به منطقه آزاد ارس اشاره کرد که در یازده ماهه سال 95 در حالی که حدود 35 میلیون دلار کالا به ارس ترانزیت شده تنها 450 هزار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *